Število obiskov: 482379
Ponedeljek, 01.03.2021, 20:52:47
 
 
 
 
<< Nazaj

Izsiljevanje ob odhodu iz vojske?

 

29.12.2011

Izsiljevanje ob odhodu iz vojske?

 

Plačilo za prenehanje vojaške službe Zaradi velikega odliva kadra SV izsiljuje vojake s povračilom stroškov.

 

Ljubljana – Sindikat vojske, obrambe in zaščite (SVOZ) opozarja, da je Slovensko vojsko letos zapustilo 78 vojakov, precej naj bi jih odšlo tudi leta 2012. V SVOZ zatrjujejo, da je bilo oddanih že več prošenj za sporazumno odpoved pogodbe o zaposlitvi, delodajalec pa zaposlenim odhod iz vojske domnevno preprečuje »predvsem z izsiljevanjem«.

 

Po besedah predsednice sveta SVOZ Mileve Štukelj Slovenska vojska svoje pripadnike izsiljuje z »zelo visokimi zahtevki za vračilo stroškov temeljnega usposabljanja in zahtevki za vračilo nagrade, s čimer vojakom omejujejo možnost odhoda iz sistema. Gre za zelo visoke denarne zahtevke, posamezni se gibljejo med 2000 in celo 7500 evri.«

 

Tajnik SVOZ Božo Novak pojasnjuje, da vojska svoje pripadnike izsiljuje že pri samem podpisovanju pogodb o zaposlitvi za določen čas: »Vojaki ne morejo odločati o tem, ali naj nagrado sprejmejo ali ne. S podpisovanjem pogodbe vojaka dobesedno prisilijo v izplačilo nagrade. Od tega država vojaku pobere še davek, ki ga mora pripadnik ob odhodu iz vojske znova plačati.«

 

»Da bo mera polna, se je načelnik generalštaba Alojz Šteiner še odločil, da bodo v SV zaposlovali le osebe, mlajše od 25 let. To so ljudje z dokončano srednješolsko ali poklicno izobrazbo, ki jim država ni uspela zagotoviti ustreznih služb. S tem se jih nekako spet prisili, da se zaposlijo v vojski,« še dodaja Štukljeva.

 

Kaj na to pravijo v Slovenski vojski? »Navedbe sindikata ne držijo, zato lahko razumemo njihove trditve kot slabo poznavanje zakonodaje z obrambnega področja in s tem povezano tudi zavajanje javnosti, ki pa žal ne more prinesti napredka v skrbi za dobro počutje ter pravno varstvo zaposlenih pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske,« je oster tiskovni predstavnik SV Simon Korez. Dodaja še, da se trend pripadnikov, ki iz SV odhajajo na lastno željo, zadnja tri leta ni spreminjal. Letos je SV na lastno željo zapustilo 78 pripadnikov.

 

Korez zatrjuje, da vojska svojim pripadnikom ne omejuje odhoda, »nihče od kandidatov pa nagrade doslej ni odklonil, čeprav ima to možnost«. Korez pojasnjuje, da je pravna podlaga za vračilo nagrade uredba o nagradah za sklenitev in podaljšanje pogodbe o zaposlitvi v SV, »vračilo sorazmernega dela stroškov usposabljanja pa je opredeljeno v 2. odstavku 93. člena zakona o obrambi«.

 

V SVOZ se s Korezovo razlago ne strinjajo. Pravijo, da vojaki zagotovo niso opozorjeni na možnost odklonitve nagrade, Novak pa je napovedal celo revizijo določenih vojaških zakonskih določb: »Predlagali bomo spremembe določenih določil iz členov zakona o obrambi. Da bodo določeni zakoni revidirani, je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič obljubila že ob nastopu mandata, zgodilo pa se ni nič. Področje vojske ureja kar 46 različnih zakonov in podzakonskih aktov, kar je popoln nesmisel.«

 

Dejan Karba


 


  Sindikat Svoz

Sindikat vojske, obrambe in zaščite | Vse pravice pridržane | 2021
Kontakt:
Zapri
Zapri
Izkaznica SVOZ
X
Naziv
Sindikat vojske, obrambe in zaščite
Naslov
Vojkova cesta 55, 1000 Ljubljana
Kontakt
Davčna številka
80085776
Matična številka
2021242000
Šifra dejavnosti
S94.200 - Dejavnost sindikatov
TRR
SI 56 6100 0000 0110 733
odprt pri Delavski hranilnici